مرکز پوست و موی سامان

لیزر در کرج

دریافت مشاوره رایگان!

خالبرداری

خالبرداری در کرج

خالبرداری در کرج

خال شایع ترین و متداول ترین ضایعه پوستی است. در واقع نوعی تومور پوستی است که از سلول هایی به نام ملانوییت (سلول رنگ دانه ای) ساخته می شود.سلول های ملانوییت، سلول های سازنده ی رنگ دانه ی پوست هستند که به صورت پراکنده در پوست وجود دارند.

گاهی اوقات در کنار هم و به صورت گروهی جمع می شوند و سلول خال را به وجود می آورند. رنگ خال ها از روشن تا تیره متغیر است و بستگی به تعداد سلول ملانوییت تشکیل دهنده های آن دارد. گاهی اوقات این سلول ها دارای مو هستند و خال هایی مودار را ایجاد می کنند.

برخی از افراد از خال های خود ناراضی هستند و حس می کنند با انجام خالبرداری چهره خود را زیباتر می کنند اما ناگفته نماند که برخی از خال های پوستی بسیار عمیق و ریشه دار هستند و بدون انجام انواع آزمایشات پزشکی نباید آنها را حذف نمود زیرا عوارض دیگری برای فرد به وجود می آورد.

انواع خال ها

 1. خال های مادرزادی: معمولاً از زمان تولد نوزاد همراهش هستند. از هفته ی دوازده حاملگی در جنین ایجاد می شود و هنوز دلیل خاصی برای بروز آن پیدا نشده است. گاهی هم در 2 سال اول زندگی بروز می کنند. می توانند در اندازه ها، رنگ ها و مکان های مختلف باشند. اغلب بی ضرر هستند و رشد خوش خیمی دارند و نشانه ی هیچ بیماری ای نیستند.
 2. خال های اکتسابی: ممکن است به دنبال تماس با نور آفتاب، بلوغ، حاملگی یا تجویز هورمون های غدد فوق کلیه ایجاد یا تشدید شوند و در دوران نوجوانی به حداکثر بروز خود می رسند و بروز آن ها پس از 30 سالگی بسیار اندک است. بیشتر خال های اکتسابی بر روی بخش های در معرض آفتاب پوست پدید می آید و اگر در نواحی پوشیده از آفتاب ایجاد شود یا بعد از 30 سالگی ایجاد می شود یا تغییر می کند باید مشکوک تلقی شود. (توماس پی. هبیف.2011) خال های اکتسابی بر اساس عمق به سه دسته ی سطحی، مرکب و داخل پوستی تقسیم بندی می شوند.

خالبرداری و برداشتن لک های صورت یکی از روش های نوین درمانی است و بسیاری از افراد برای زیباتر شدن اقدام به برداشتن خال هایشان می کنند. برخی از افراد به مرور زمان و به دلایل مختلفی صورتشان خال می افتد.

اکثر خانم ها به روش های موقت رو آورده و با زدن کرم پودر و کرم های گریم سعی در پوشاندن خال و لک های صورتشان دارند که این راهکارها شاید برای مدت کوتاهی جواب بدهد اما در طولانی مدت باعث افتادگی پوست، پیری زودرس و افرایش لک و خال می شوند و درمان خال تنها با هدف زیبایی صورت نمی گیرد بلکه برای بیمارانی که به ملانوم مبتلا شده اند ضروری است.
نکته قابل توجه این است که برای برداشتن خال های قسمت های مختلف بدن ابتدا باید با انجام آزمایشات و معاینات دقیق صورت گیرد و ابتدا از خال نمونه برداری گردد تا پزشک بتواند وضعیت بافت خال را در زیر میکروسکوپ مورد بررسی دقیق قرار دهد.

روش های خالبرداری در کرج

 • سوزاندن خال : یکی از روش های قدیمی برداشتن خال سوزاندن آن به وسیله دستگاه کوتر از طریق ایجاد گرما به وسیله جریان برق است. استفاده از این روش سبب می شود قسمت های عمیق و فرورفتگی چاله مانندی در پوست ایجاد گردد. این روش بیشتر در گذشته برای برداشتن خال های ریز و سطحی کاربرد داشت . امروزه دستگاه های رادیو فرکانسی جایگزین دستگاه های کوتر شده اند که اثر کمتری روی پوست می گذارند.

 

 • برداشتن خال با نیتروژن مایع : برای برداشتن برخی خال های دیگر، می توان خال را با نیتروژن مایع منجمد کرد. استفاده از دستگاه کرایو برای منجمد کردن و فریز کردن ضایعات پوستی مانند خال ، زگیل، کک و مک، میخچه و برخی ضایعات پوستی دیگر میباشد. وقتی محتویات دستگاه کرایو روی ضایعه ی پوستی موردنظر اسپری میشود درجه حرارت بافت ضایعه موردنظر را به شدت و با سرعت بسیار زیادی کاهش میدهد که باعث انجماد و فریزشدن بافت موردنظر و مرگ سلولی آن خواهد شد.

 

 • برداشتن خال با لیزر: لیزر یک فن آوری جدید علمی است که در برداشتن خال کاربرد دارد. در روش لیزر از امواج لیزر برای تخریب یا تراش خال استفاده می شود. این روش جراحت یا زخم به همراه ندارد زیرا در آن نیازی به برش پوست یا بخیه نیست و بیمار درد کمتری را احساس می کند که این روش مناسب خال های صاف و قهوه ای یا سیاه رنگ است.
 • برداشتن کامل خال بین یک تا سه جلسه درمان نیاز دارد. این روش برای خال های بسیار بزرگ یا خال هایی که از پوست بیرون زده اند مناسب نیست.در این روش یک داروی بیهوشی سطحی در ناحیه تزریق می شود تا ناحیه بی حس شود و سپس نور لیزر را مستقیما به خال می تابانند تا آن را گرم کند و بترکاند و این روش بدون درد است، و از این رو خطر ایجاد جای زخم در آن کمتر است.برای خال هایی که شکلی غیرمعمولی دارند توصیه نمی شود. پس از درمان، ناحیه مورد نظر کمی قرمز رنگ شده و یک پوست زخم ایجاد می شودکه در نهایت پس از چند هفته می افتد. خطر ایجاد عفونت در روش برداشتن خال با لیزر به شدت کاهش پیدا می کند.

 

 • برداشتن از طریق جراحی که یکی از پرکاربردترین روش است : خال ها با بی حس کردن پوست و حذف بخش رشد کرده با قیچی یا با چاقوی جراحی خال برداشته می شوند. سه روش برای برداشتن خال صورت و بدن با جراحی وجود دارد:خارج سازی کامل تراشه ای، بیوپسی پانچ و جراحی برشی .

نکاتی و توصیه های مرکز پوست سامان برای خالبرداری

 • خال ها با تشخیص پزشک باید برداشته شوند.
 • خال هایی که به طور ناگهانی دچار تغییراتی مثل پیدا کردن حاشیه نامنظم، نامنظم شدن رنگ خال، پیدا کردن حاشیه غیر قرینه، خارش، التهاب، خونریزی و … شوند، بایدتحت نظر پزشک و با انجام آزمایش های لازم در این زمینه برداشته شود.
 • خال های بد خیم بهتر است برداشته شوند ، با آزمایش تکه برداری آسیب شناسی می توان متوجه بدخیمی خال شد.
 • برای برداشتن خال چه با ضرورت طبی و چه به خاطر زیبایی باید آزمایش های آسیب شناسی و پاتولوژی روی خال صورت بگیرد.
 • اکثر خال ها و لکه های پوستی خوش خیم هستند و خطر ابتلا به سرطان پوست در آنها بسیار کم است.
 • خال هایی که در معرض اصطکاک یا تحریک مداوم هستند، مثل خال هایی که در ناحیه ریش آقایان هستند یا خال هایی که در ناحیه کمربند یا آرنج قرار دارند بهتر است برداشته شوند.
 • اگر بعد از برداشتن، خال مجددا عود کرد حتما بایستی به پزشک مراجعه کرد.
 • احتمال اسکار بعد از عمل خال، بستگی به مهارت پزشک و نوع ترمیم پوست بیمار دارد.

مراقبت های بعد از خالبرداری

 • بعد از خال برداری نباید تا 24 ساعت به پوست اب بخورد.
 • مرتبا روی جای سوختگی از کرم سوختگی و کرم های دیگر استفاده شود.
 • بعد از خالبرداری بهتر است یک هفته بیرون نروید تا نور خورشید باعث ایجاد لک در این نواحی نشود.
 • بعد از اینکه زخم ها تا حدودی رو به بهبودی رفتند از کرم ضد افتاب بدون رنگ استفاده کنید زیرا رنگ های موجود در کرم به زیر پوست نفوذ کرده و ایجاد لک میکنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *